Terárium


Minimálna plocha terária pre ježka by mala byť 0,5 m2, takže optimálny rozmer je cca 1,0 x 0,5 metra. Terárium môže byť sklenené (samozrejme s účinným vetraním), alebo to môže byť aj klietka s umelohmotným dnom. Klietka však musí byť postavená tak aby nebola v prievane. Optimálna teplota v teráriu je 22 - 26°C (samozrejme nevadí ak v lete teplota vystúpi aj nad 30°C - je to predsa ježko africký :-). Teplota by však nemala klesnúť pod 18°C. Ak izbovú teplotu neviete zabezpečiť nad 18°C, môžete do terária kúpiť výhrevnú lampu, podobnú aká sa používa pre plazy, alebo korytnačky.

Ako podstielka sú vhodné piliny, alebo seno v kombinácii s pieskom, alebo s mačacou podstielkou (bentonit - výrobcovia napr. ZVERLIT alebo BIOCAT). Piliny a seno by mali byť čisté, bez prachu a parazitov, ktoré by sa mohli medzi pichliačmi ježka usadiť. Piliny a seno kúpené vo vákuovom balení zväčša tieto podmienky spĺňajú. Samotná bentonitová podstielka je vhodná najmä z hľadiska jednoduchého každodenného čistenia a pohltenia prípadného pachu. Ježko sa v nej rád aj "vykúpe". Podstielka nesmie byť aromatizovaná, keďže ježko má veľmi citlivý čuch a mohla by ho dráždiť, je preto potrebné vybrať podstielku prírodnú (natural).

V rámci terária je potrebné umiestniť aj búdku v ktorej ježko prespí deň. Jej rozmer by mal byť cca 20 x 25 cm s otvorom cca 10 x 10 cm. Búdka by mala byť bez zápachu (žiadne čerstvo lakované a farbené nie sú vhodné) a mala by byť bez dna, tak aby sa dala nadvihnúť a tak sa dostať k ježkovi. Búdka bez dna tiež uľahčuje jej čistenie.

Ďalšou súasťou terária by malo byť koleso na behanie. Ježko vo voľnej prírode počas noci prejde aj niekoľko kilometrov a tak ak je v teráriu bez možnosti pohybu ľahko sa stane obéznym (výsledky hobby experimentu kolko prebehne ježko km počas noci nájdete tu). Koleso by malo mať minimálny priemer 28 cm, kvôli tomu aby sa ježkovi nedeformovala chrbtica. Koleso musí mať tiež hustú miežku, alebo plný profil tak aby si v nej ježko nezlomil svoju tenkú nôžku. Osobne uprednostňujem hustú mriežku pred plným profilom keďže ježko kde beží tam aj slušne povedané "produkuje" a teda v mriežkovanom kolese sa to dostane rovno na bentonit, ktorý to pohltí a koleso nepáchne (to ale neznamená, že ho netreba z času na čas kompletne umyť). Pri plnom kolese sa ježkove exkrementy točia spolu s ním, čo neprospieva ani jeho čistote a rozvýrený zápach neprospieva ani vašej izbe :-). Hrúbka vrstvy bentonitu v teráriu by mala byť okolo 4 cm.

Terárium zvyknem čistiť každý deň. Zaberie to max. 5 minút a máte ho vždy čisté a bez zápachu. Pri každodennom čisteni sa hrúbka bentonitu postupne zmenšuje a tak každý týždeň treba k nemu trochu prisipať, tak aby vrstva mala vždy cca tie 4 cm. Ja to robím zväčša tak, že starý bentonit zhrniem na jednu časť a chýbajúcu doplním novým. Kompletnú výmenu podstielky pri jednom ježkovi stačí urobiť tak raz za dva mesiace.

Súčasťou terária je samozrejme miska na vodu a na potravu.

Do teraria môžete tiež umiestniť rôzne úkryty a hračky. Vždy ale dbajte na to aby ježko nebol ohrozený (aby na neho niečo nespadlo, aby sa neporezal, prípadne aby sa nemohol zadusiť v nejakej slučke).

Na obrázkoch sú naše teráriá v ktorých ježkov chováme.

terarium jezka africkeho