Strava

V prírode tvoria hlavnú potravu ježkov červíky, húsenice a hmyz. Keďže ale v domácnosti sa tento typ potravy zháňa pomerne ťažko, môže sa nahradiť komerčne dostupnými produktmi, určenými najmä pre malé psy a mačky.

Krmivo pre mačky

royal canin potrava pre jezkovJe vhodné vyberať krmivo také, ktoré má vysoký obsah bielkovín a nízky obsah tukov. Ja osobne ich zväčša kŕmim len granulami a ich stravu z času na čas spestrým múčnymi červami. Z granúl sa osvedčili výrobky Royal Canin light 40, alebo granule od výrobcov Eukanuba. Samozrejme môžete im dať aj iné granule určené pre mačky, prípadne malé psy. Treba brať do úvahy aj veľkosť týchto granulí, pretože ak sú príliš veľké, ježko ich nedokáže rozchrúmať. Veľkosť granúl by mala mať priemer okolo 5 - 7 mm. Je vhodné kúpiť viacero druhov a kombinovať ich, takto zabezpečíte vyvážený príjem živín. Balenie 2 kg granúl vydrží pre jedného ježka aj niekoľko mesiacov. Z času na čas môžete ježkovi dať aj mačaciu konzervu.

Mäso

Ježkovia majú radi aj varené mäso, najmä kuracie, prípadne kúsok z pečenej ryby. Nie každý ježko však mäso zje, najmä ak je naučený na granule.

Hmyz a červy

Hmyz a červy sú najlepším krmivom pre ježkov, no zháňajú sa jezko mucne cervyťažšie a aj kŕmenie vyjde  trochu drahšie ako pri kŕmení granulami. Hmyz a červy sú však prirodzenou potravou ježkov a poskytujú ježkovi dostatok bielkovín ako aj ostatných výživných látok. Ježko kŕmený hmyzom a červami nie je tak náchylný na obezitu, ako ježkovia kŕmený inou stravou. Je vhodné aspoň raz za čas ježkovi kúpi aspoň múčne červy, ktoré dostanete v každom lepšom obchode so zvieratami. Ale opäť treba podotknúť, že aj keď väčšina ježkov hmyz a červy zbožňuje, môže sa stať, že práve ten váš bude radšej jesť granule a živej stravy sa ani len nedotkne.

Mlieko a mliečne výrobky

Ježkovia sú veľmi citlivý na laktózu podobne ako mačky, no napriek tomu majú mliečne výrobky radi. Keď sa k mliečnym výrobkom dostanú sú schopný sa ich doslova nahltať, čo však potom vedie k hnačke a bolestiam brucha. Ja osobne NEODPORÚČAM ježkom dávať akýkoľvek mliečny výrobok!


Ježkovia sú individuálny a majú rôzne chute. Treba to akceptovať a vyskúšať rôzne druhy potravy, tak aby ste zistili, čo tomu vášmu najlepšie "šmakuje".