Rozmnožovanie


Najvhodnejší vek na pripustenie samičky ježka k páreniu je medzi 6 - 12 mesiacmi (v žiadnom prípade sa nesmie pripustiť samička skôr ako dovŕši vek 5 mesiacov). Mladšia samička nemusí zvládnuť starostlivosť o svoje potomstvo, prípadne môže jej to spôsobiť trvalé následky. So staršou ako jeden rok sa to zase nemusí vôbec podariť. Samička by sa nemala páriť viac ako 2x do roka.

Samičku sa odporúča dať do terária k samčekovi (nie naopak), pričom mali by spolu stráviť aspoň 2 x 7 dní (dvojdňová prestávka po týždni je potrebná kvôli samčekovi, ktorému sa už moc po týždni do akcie nechce :-)). Samotné dvorenie je pomerne hlučné a bláznivé. Samček najskôr naháňa samičku po celom teráriu pričom vydáva pisklavé zvuky. Samička sa zo začiatku urputne bráni, čo je však u ježkov pri dvorení celkom normálne. Po niekoľkých desiatkach minút sa však samička podvolí. To čo nasleduje potom opisovať nebudem, no samotné párenie trvá aj niekoľko minút, pričom keď som to videl prvý krát tak som sa nestíhal čudovať a smiať sa zároveň. Po tom ako samček so samičkou pobudol tých 2 x 7 dní (s dvojdňovou prestávkou medzi) treba samičku nechať osamote a zabezpečiť aby mala vždy dostatok vody a jedla. Samček nesmie v žiadnom prípade ostať ďalej pri samičke! Z terária odstránime aj kolotoč a umiestnime tam dostatočne veľkú búdku. Samička v tomto období výrazne priberie.

Samička porodí malých ježkov v priemere po 34 - 36 dňoch odo dňa prvého spárenia (vyskytli sa už ale  aj prípady že to trvalo 30 alebo aj 40 dní). Zväčša sa rodia 3 - 4 ježkovia, ale niekedy to môže byť aj menej, alebo viacej. Po tom ako samička privedie na svet malých ježkov niekedy niekoľko dní vôbec nevylieza z búdky, nepríjma potravu a ani nepije (netreba sa teda zľaknúť, je to O.K.).

 

Ježkovia sú po narodení veľký len cca 1 - 2 cm a ich pichliače sú jemné ako vlasy - vplyvom pôsobenia vzduchu však za pár hodín ztvrdnú. Ježkovia sú po narodení slepý a plne závislý na matke. Oči otvoria až po cca 3 týždňoch a po cca 5 týždňoch začnú sami papať normálnu stravu. Po 6 týždňoch ich treba oddeliť od mamy a po 10 týždňoch už treba rozdeliť aj samičky od samčekov. Malým ježkom sa treba venovať najmä vo veku od 5 do 7 týždňov, - v tomto období socializácie ich treba brať  na ruky a hladkať aspoň 5 minút denne tak, aby z nich boli dobrý maznáčikovia :-).

 

Ak vás zaujíma ako vyzerá samotný akt párenia tu je jedno video 18+  - pozor video nieje vhodné pre maloletých divákov :-).