Choroby a hibernácia

Ježko nieje veľmi náchylný na choroby (na rozdiel od zajacov) a väčšina chorôb, ktoré ich postihujú sa dajú vyliečiť pomerne jednoducho. Najčastejšie choroby vyskytujúce sa v chove ježkov sú:

Prechladnutie

Africký ježkovia majú radi teplo a preto je potrebné ich chrániť pred prievanom a chladom. Ježkovia sú schopný prechladnúť aj pri 22° teplote. Ak v zime teplotu v miestnosti nevieme držať nad túto hodnotu je vhodné aby mali v teráriu výhrevnú lampu, prípadne teplý kus deky v búdke. Teplota v miestnosti by však aj tak nemala klesnúť pod 20°C. Treba tiež dávať pozor pri kúpaní aby sa po ňom ježko dokonale vysušil.

Príznaky:   kýchanie, soplenie :-)

Liečba: zväča sa liečba dá zvládnuť bez zverolekára. Stačí ak budeme ježka držať v teple, prípadne mu môžeme do vody kvapnúť trochu medu (na 50 ml cca 1 kvapku). V prípade, že sa prechladnutie opakuje je vhodné takto upravenú vodu podávať ježkovi počas celej zimy. Príznaky by mali po 2 - 3 dňoch pominúť. Ak sa stav zhoršuje, prípadne ak ježko vydáva piskľavý zvuk, trasie sa, nepapá a pod. treba sa obrátiť na zveolekára.

A pozor pri ježkovom kýchnutí aby ste nedopadli takto :-)


Problémy s kožou a pichliačmi

Tieto problémy zväčša spôsobuje zlá podstielka, chýbajúce vitamíny či minerály, alebo aj parazity. V tomto prípade je vhodné sa informovať u skúseného chovateľa o bezproblémových podstielkach, pripadne o zložení stravy. Pred parazitmi je potrebné ježka preventívne chrániť odčervením (odporúča sa každé 3 mesiace, minimálne však aspoň raz za pol roka).

Príznaky:  na koži má divné fľaky, vypadávajú mu pichliače (jeden dva je O.K. - problém je keď už objavíte väčšie plochy bez pichliačov), vypadávajú mu chumáče chlpov, časté škrabanie sa (netreba však robiť paniku ak sa ježko raz za čas poškrabká, problém je až keď doslova vidíte, že ho niečo trápi)

V takomto prípade treba skúsiť vymeniť podstielku, zlepšiť stravu, alebo opätovne jednorázovo použiť kvapky Stronghold (NESMIETE ICH ALE APLIKOVAŤ V PREHNANOM MNOŽSTVE A ANI VEĽMI ČASTO, stačí jedna kvapka - pozri odčervenie). Ak nenastane do 5 dní zlepšenie opäť treba vyhľadať zverolekára.


Problémy s trávením

Ak ježko má vyváženú kvalitnú stravu problémy by nemal mať. Vhodné je odskúšané krmivo ako napr. Royal Canin light 40. Dobré krmivo obsahuje všetky potrebné živiny, vitamíny a minerály, no každopádne by ste stravu mali z času na čas spestriť aj niečim iným (pozri Strava).

Príznaky:  riedka, prípadne zelená stolica.

Tieto príznaky však môže spôsobiť aj stres (napr. pri prinesení ježka do nového terária). V prípade, že sa situácia nezlepšuje môžete vyskúšať prípravok Normaflor (probiotikum), ktoré sa vmiešava do vody (ak ho na SR nezoženiete, vieme Vám ho zadovážiť). Na jeden liter vody ide jedna ampulka. V ostatných prípadoch silnej hnačky či pretrvávajúcich problémoch sa obrátte na zverolekára.

 

Obezita

Obezita je u ježkov zväčša geneticky daná, no možno jej predísť dobrou stravou a umiestnením kolesa v teráriu. Nie vždy to však na 100% funguje. Proste niektorý ježko ostane obézny v tom istom teráriu, kde býva jeho chudý sused.

Príznaky: prvé príznaky sú, že ježko sa nedokáže stočiť do dokonalej gule. Ježko si doslova nevie schovať hlavu kvôli svojmu veľkému bruchu :-)

V tomto prípade treba pristúpiť na odtučňovaciu kúru formou stravy s nízkym obsahom tukov (ideálne sú múčne červy a kobylky - ovšem ak ich ježko zje). Tiež mu jeho obvyklú dávku, ktorú za deň skonzumoval môžeme ubrať na niekoľko týždňov až na cca polovicu.


WHS

Táto choroba sa zatiaľ v strednej Európe neobjavila. Choroba má genetické korene a je teda úlohou chovateľov sa jej vyhnúť. V každom prípade sa však prejaví najskôr až po 18 - 24 mesiacoch a teda jej vyselektovanie môže byť problematické. Ak si však ježka kupujete od skúsených chovateľov riziko minimalizujete.

Príznaky: postupné ochrnutie tela v dôsledku zničenia nervového systému - začína zadnými nohami, zakaždým smrteľné ochorenie.

Liečba zatiaľ nie je známa.

 

Hibernácia

Hibernácia síce nepatrí medzi choroby, ale môže sa u ježkov vyskytnúť aj keď ich držíte v teplej miestnosti. Ježkovia totižto cítia príchod zimy. V každom prípade však nedovoľte svojmu ježkovi do hibernácie upadnúť lebo by sa z nej nemusel prebrať. Ak sa ježkovi dostatočnú dobu venujete, prípadne je v izbe, kde je jeho terárium takmer neustály pohyb, riziko upadnutia do hibernácie sa zmenšuje.

Príznaky: ježko v noci málo jedol, nereaguje na dotyky (neprská, nehýbe sa), má studené nohy a brucho

Podľa toho ako ježko na podnety reaguje sú tu dve možnosti 1) ježko sa pokúsil hibernovať (vtedy sa pri dotykoch ešte ako tak preberie, no vidíte že je doslova mimo - jeho pohyby sú trhané, pomalé). 2) ježko upadol do hibernácie (vôbec nereaguje na dotyky). V oboch prípadoch sa ho pokúste zobudiť - dajte ho na čo možno najteplejšie miesto (radiátor, pod infralampu - samozrejme nie do mikrovlnky :-), šťuchajte ho, rozprávajte na neho, prehadzujte ho v rukách a pod. Posledná možnosť je skúsiť ho strčiť pod teplú vodu - vtedy sa zväčša zobudí lebo sa začne dusiť - toto je už ale pomerne nebezpečná operácia. Ak nič z toho nezaberie, tak ho osušte, vložte do teplých handier a skúste ho zobať ku zverolekárovi.