Odčervenie, kúpanie, pazúriky


Odčervenie

Ak sa o ježka dobre staráte a používate len kupované čistené piliny, ježko nebude mať problémi ani so žiadnymi parazitmi. Pre istotu sa však odporúča každé 3 mesiace (min. kažých 6 mesiacov) ježka odčerviť špeciálnym prípravkom. Chovateľmi ježkov je najviac odporúčaný prípravok STRONGHOLD (kvapky), ktorý dostanete v špecializovaných predajniach, prípadne u zverolekára. Rôzne iné prípravky určené pre mačky či hlodavcov môžu byť nebezpečné. (najnebezpečnejším prípravkom sú tie, ktoré obsahujú IVOMEC).

Samotná aplikácia musí byť vykonaná veľmi opatrne jedinou kvapkou prípravku aplikovanou na správne miesto. V prípade, že by sa na ježka dostalo väčšie množstvo prípravku mohlo by to spôsobiť vážny problém, alebo aj to najhoršie ....

Prípravok je najvhodnejšie aplikovať v mieste nad hlavou, kde má ježko rozdelené pichliače. Ježka treba prichytiť, pritlačiť na podlahu, pichliače v mieste hlavy oddeliť a kvapnúť na kožu jedinú kvapku. Kvapka sa musí dostať na kožu ... ak ostane na pichliačoch prípravok nebude účinný. Ak sa ježko jeduje a nedovolí nám aplikáciu vykonať sú dve možnosti: počkať kým sa ukľudní a skúsiť to znova, alebo skúsiť to aplikovať na inom mieste - hlavne sa musí prípravok dostať na kožu. Ak máte viacej ježkov, prípadne ak môže ježko prísť do styku s iným domácim zvieratkom, treba po aplikácii prípravku ježka na pár hodín od nich odizolovať, tak aby druhé zvieratko nemohlo tento prípravok z ježka oliznúť čo by mohlo spôsobiť vážny problém.

Pazúriky

Ježko ak sa dostatočný čas hýbe a hrabe zväčša s pazúrikmi nemá problém. Môže sa ale stať, že si ich nestíha tak rýchlo drať ako mu rastú a tak mu ich treba z času na čas skontrolovať a prípadne ostrihať. Mohlo by sa stať, že ježko by potom trpel bolesťami a bol by mrzutý, prípadne by si mohol prerastený pazúrik zlomiť. Samotné strihanie je v podstate veľmi jednoduché.

Ježkovi treba chytiť nôžku (chytiť, nie nasilu vytiahnuť!) a pustiť sa do práce. Najlepšie sa to robí tak, že jednoducho počkáte kým nôžku vystrčí a chytíte ju prstami. Bude sa ju síce snažiť vtiahnuť dnu, ale vy ju samozrejme nepustíte (nemusíte sa báť, sám sebe nôžku nezlomí, len dávajte pozor aby sa nejako prudko nezvrtol - preto je dobré držať ho pritom celého). Samozrejme niektorý ježkovia to majú dokonca radi a budú poslušne čakať kým mu manikúru dokončíte :-). Z pazúrikov však odstrihnite len BIELU (PRIESVITNÚ) časť. Pazúrik sa považuje za dlhý keď je dĺžka priesvitnej časti viac ako cca 5 mm. Vhodné sú na to špeciálne nožničky určené pre mačky a malých psov, ale dobre poslúžia aj klasické nožničky z manikúry. 

Kúpanie

Ak je ježko v čistom teráriu bude vždy čistý a bez zápachu. Preto ho netreba ani kúpať. Ak sa však rozhodnete, že ho okúpete musíte pamätať na nasledovné pravidlá.

Ježka sa NEODPORÚČA kúpať veľmi často, pretože každým kúpaním mu zmyjete ochrannú vrstvu z kože, ktorá mu môže následne vyschnúť a spôsobovať problémy. Nehovoriac o tom, že táto vrstva ho chráni aj pred prípadnými infekciami. Ak je ježko z nejakého dôvodu zamazaný, je vhodnejšie ho utrieť vlhkou handrou. V žiadnom prípade sa neodporúča kúpať ježkov mladších ako 4 mesiace. 

Väčšine ježkov sa kúpanie v celku páči, no samozrejme nájdu sa aj výnimky.K ježkom treba pri kúpaní pristupovať ako k malým deťom. Najvhodnejším šampónom na kúpanie je detský šampón, ktorý nedráždi oči. Našampónovanému ježkovi môžeme prečistiť jemnou zubnou kefkou aj jeho pichliače. Pamätajte tiež na optimálnu teplotu vody. Voda by mala byť vlažná (príliž teplá voda môže spôsobiť vážny problém podobne ako vyslovene studená voda). Optimálna teplota vody je medzi 25 a 30 °C.

Ježka môžete samozrejme miesto kúpela aj osprchovať, pričom platia rovnaké pravidlá ako pri kúpaní. Po okúpaní ježka dôkladne osušte a na pár minút nechajte zabaleného v uteráku aby čo možno najlepšie preschol, inak môže ľahko prechladnúť.

Niektorý ježkovia sa vody vyslovene boja. Preto ak sa rozhodnete takéhoto ježka okúpať musíte ho najskôr na vodu navyknúť. V tomto prípade po prvý krát ježka vložte do vody, ktorá mu siaha len máličko nad prsty na nohách. Pri každej ďalšej príležitosti potom zvyšujte hladinu vody o 1 - 2 cm. Takto sa postupne prestane vody báť a inštinktívne v nej začne potom aj plávať.