Nový domov, puberta a iné


Po prinesení ježka domov

Po tom ako si ježka donesiete domov sa vo všeobecnosti odporúča dať ho do jeho nového terária a nechať ho tam aspoň do ďalšieho večera. Málokto to však vydrží :-). Viem to z vlastnej skúsenosti. V každom prípade ale netreba ježka utrápiť do vyčerpania. Samozrejme, môžete sa s ním hrať, ukázať ho rodine a ostatným domácim zvieratám, odfotiť, ale treba to robiť s mierou aby sa príliš nevyčerpal. Pár dní bude aj tak trvať kým si ježko na nové prostredie a majiteľa zvykne. Ježko zvykne mať v dôsledku stresu z nového prostredia pár dní aj hnačku (max. 4 - 5 dní), netreba sa báť, keď si zvykne hnačka pominie. Zo začiatku bude ježko tiež reagovať stočením sa do klbka, prskaním a nadskakovaním. Toto je zrejme najťažšia fáza. Chytiť stočené poskakujúce pichľavé klbko do ruky vyžaduje istú dávku odvahy a odolnosti. Tu si dávajte pozor aby ste ježka pri náhodnom pichnutí pichliačom nepustili na zem, čím by ste mu mohli vážne ublížiť. Ak si na to netrúfate, dajte si rukavice, no je lepšie ak ho chytíte na ruky (aj keď to môže niekedy poriadne zabolieť) - ježko si takto zvykne na Váš pach. Po pár dňoch už bude ježko priateľský a pri spustených pichliačoch ho môžete pokojne chytať a hladkať. Navykanie na nového majiteľa závisí aj od veku v akom ste ježka kúpili a môže to trvať od 1 až do 5. týždňov (cca 5% ježkov si však na nového majiteľa nikdy plne nezvykne ...).

Puberta

Ďalšie nepríjemné obdobie je čas puberty - áno aj ježkovia majú pubertu :-). Tá prichádza približne keď má ježko 9 - 11 týždňov. V tomto období aj doteraz priateľský ježko sa môže zmeniť na nepriateľského, fučiaceho puberťáka. V tomto období je najlepšie čo môžete urobiť je neurobiť nič. Treba počkať kým to ježka prejde (cca 2 - 3 týždne). Nasilu ho vtedy nevyberajte ani nehladkajte, lebo tieto negatívne zážitky z tohto obdobia by mohli na ňom zachovať trvalé psychické následky. Avšak z času na čas ho z terária predsa len vyberte na pár minút na ruky, aby si od Vás úplne neodvykol. Ojedinele však zmeny v povahe môžu byť aj trvalé a to bez ohľadu na to ako dobre ste sa o neho starali (súvisí to aj s tým, že ježko bol zdomácnený len pomerne nedávno ... cca pred 30 - 40 rokmi). 

Penenie

Keď sa ježko dostane k novým vôňam či chutiam zvykne "peniť". Ježkovia vtedy vytvárajú krkolomné pózy, ktoré často pôsobia veľmi komicky. Netreba sa zľaknúť, to sa ježko len snaží naniesť penu na pichliače. Toto správanie je výrazné najmä u mladých ježkov pre ktorých je ešte všetko nové, no vyskytuje sa aj u starších ježkov najmä ak zjedia niečo veľmi chutné.