Farba ježkov


Doma chovaný ježko africký vznikol v podstate skrížením Ježka bielobruchého (Atelerix albiventris) a Ježka alžírskeho (Atelerix algirus). Aj keď teda tieto dva druhy bolo možné skombinovať ich gény nesúce farby ostali zachované.

Z tohto dôvodu dnes rozlišujeme dve základné skupiny farieb: farby bielobruché (zväčša sa pri popise farby ježka neuvádza - považuje sa za štandard, napr. farba: grey (sivá)) a farby s prívlastkom algerian (napr. farba: algerian grey). Existuje množstvo spôsobov ako farbu algerian identifikovať, no zrejme najspoľahlivejšou metódou je pozrieť sa na ježkovu "masku". Pokiaľ  má tmavú masku tiahnucu sa až popod oči farba sa radí do kategórie algerian. Viď príklad:

Farby algerian sú vzácnejšie ako klasické farby a teda sú na trhu aj drahšie. Jedna z najvzácnejších a najviac žiadaných farieb je: algerian black.

Celkovo rozlišujeme až 92 farieb ježkov (z toho presne polovica sú farby s prívlastkom algerian). Farby sa pomenovávajú anglickými názvami a často je pomerne zložité presne určiť presnú farbu ježka a tak sa z času na čas aj medzi profesionálnymi chovateľmi objavý menší, či väčší omyl. Farby presne definuje medzinárodná organizácia chovateľov ježkov. Z jej stránky je prevzatý aj dokument definujúci farby v anglickom jazyku (v dokumente nie sú uvedené úplne všetky farby). FARBY JEŽKOV

Pri určovaní farby je veľmi dôležitá aj GENETIKA rodičov. Potomok može mať len takú farbu akú majú v sebe geneticky zakódovanú rodičia. Ak ani jeden z rodičom nemá  v génoch farbu algerian, jednoducho ju nemôže mať ani ich potomok. Dokonca niekedy je možné farbu ježka presne určiť až z jeho potomstva. Jedine takto sa dá napríklad potvrdiť farba double white, pri jedincovi, ktorého rodičia mali farbu white (dilute), keďže ježko nemusel zdediť oba "leucistické" gény, aj keď jeho farba tomu napovedá (v tomto prípade sa dá farba potom presne určiť len z jeho potomstva, po spárení s ježkom s jednoznačne určenou farbou).

PINTO - Vo všeobecnosti môžeme povedať že ak je ježko tmavej farby s bledými flakmi označujeme ho pinto, ak je bledej farby s tmavými škvrnami označujeme ho reverse pinto.V prípade že fľaky sú vzájomne prepojené prívlastok k farbe je tobiano pinto.

SNOWFLAKE Ak má ježko presne definovanú časť pichliačov čisto bielych (minimálne viac ako 30%) dostáva farba prívlastok snowflake. (Biele pichliače ale musia byť rovnomerne rozdelené na celom ježkovi ... inak sa jedná o pinto).

ALBINO Čisto biely ježko s červenými očami. Pravdepodobnosť, že sa v prírode objaví čisto biely ježko je menej ako cca 1:10.000. Avšak v chove, vďaka selektívnemu kríženiu, je pravdepodobnosť oveľa vyššia.

LEUZIST (Leucistic) biely ježko s čiernymi očami